Στους «16» της Ευρώπης προκρίθηκαν οι Νέοι του Ολυμπιακού.

DROP 2 DROP 2
DROP Palermo TECH HUB
ΜΗΛΟ

Η ομάδα του Πειραιά απέκλεισε 6-5 στα πέναλτι (0-0 η κανονική διάρκεια) την Ίντερ στο Καραϊσκάκη στο νοκ άουτ παιχνίδι του Youth League και την Παρασκευή θα μάθει την αντίπαλό της στο δρόμο για τα προημιτελικά.

Αν και έπαιζε με 10 παίκτες (αποβολή Παπακανέλου στο 73′) ο Ολυμπιακός έφτασε το παιχνίδι στα πέναλτι μετά το 0-0 της κανονικής διάρκειας. Εκεί ο Μπάμπης Κωστούλας ευστόχησε και έγραψε το 6-5.

NOVA

Ο αγώνας

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο από τις δύο ομάδες, χωρίς πολλές ευκαιρίες μέχρι το πρώτο 20λεπτο του ματς. Ο Σίνα χρειάστηκε να επέμβει στο 19ο λεπτό όταν ο Κόσι.

Στο 21′ ο Στάμπιλε είχε μεγάλη στιγμή για την Ίντερ καθώς βρέθηκε σε θέση βολής εξ επαφής, έκανε την κεφαλιά αλλά ο Σίνα μπλόκαρε. Ο Κωστούλας είχε την απάντηση στο 24′ αλλά η προβολή του πήγε δίπλα από την εστία.

Mechanical Solutions

Η Ίντερ ανέβασε την πίεση της, βρέθηκε αρκετές φορές κοντά στην περιοχή αλλά χωρίς εν τελεί να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, με το πρώτο μέρος να λήγει με 0-0.

Ανεβασμένος ο Ολυμπιακός, μεγάλες ευκαιρίες και «τραβηγμένη» αποβολή

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, πάλεψε να βρει το γκολ της νίκης και είχε μεγάλο ευκαιρία στο 65′ όταν ο Κουτσογούλας πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Ραϊμόντι απέκρουσε με δυσκολία.

Στο 70′ οι Πειραιώτες είχαν νέα διπλή ευκαιρία για το γκολ, όταν ο Πνευμονίδης βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ αλλά ο αντίπαλος πορτιέρε ήταν ξανά σε σωστή θέση. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Παπακανέλλος βγήκε τετ-α-τετ αλλά και πάλι ο Ραϊμόντι δήλωσε παρών!

Πάνω που ο Ολυμπιακός είχε αρχίσει να πιέζει, ήρθε η αποβολή του Παπακαννέλου, σε μία… τραβηγμένη απόφαση με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τους Πειραιώτες με δέκα παίκτες.

Η Ίντερ είχε μεγάλη ευκαιρία στο 75′ με τον Κόσι αλλά η… οβίδα του σταμάτησα στον εντυπωσιακό Σίνα. Τελικά τη μεγαλύτερη φάση πριν το τέλος του αγώνα την είχε ο Λιατσικούρας, του οποίου το πλασέ μετά την πάσα του Κωστούλα, πήγε λίγο πιο δίπλα από το δοκάρι.