Ολυμπιακός: Νίκησε την Φενέρ και πάει Βαρκελώνη!

DROP 2 DROP 2
DROP Palermo TECH HUB
Europlan

Στο κατάμεστο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παράταση της Φενέρμπαχτσε με 84-81 (69-69 κ.α.), τερμάτισε 5ος στην κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκας και στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας την Μπαρτσελόνα.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ήταν η επιστροφή του Νίκολα Μιλουτίνοφ στην αγωνιστική δράση, μετά από απουσία 2.5 μηνών (λόγω τραυματισμού).

NOVA

Το ξεκίνημα της ομάδας μας ήταν νωθρό, με αποτέλεσμα η τουρκική ομάδα να προηγηθεί με 9π. (2-11) στο 3’. Ωστόσο, όλα άλλαξαν όταν ο Αϊζάια Κάνααν πήρε… φωτιά. Με 13π. (4/5 τρίποντα και 1/2 ελεύθερες βολές) ο Αμερικανός γκαρντ ηγήθηκε της «ερυθρόλευκης» αντεπίθεσης και ισοφάρισε με buzzer beater σε 19-19, με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Με καλή άμυνα και πρωταγωνιστές τους Μόουζες Ράιτ και Σακίλ ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του (31-25 στο 16’), όμως, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της ομάδας μας και δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει στο σκορ (38-34 στο 20’).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο 3ο δεκάλεπτο. Η ομάδα μας διατήρησε σταθερά το προβάδισμα (53-46), χωρίς, ωστόσο, να καταφέρει να επιβάλει απόλυτα τον ρυθμό της. Και το πλήρωσε… Η Φενέρ κυριάρχησε στα ριμπάουντ, βρήκε στόχο από την η περιφέρεια, έτρεξε ένα σερί 12-0 και προσπέρασε με 5π. (53-58) στο 32’. Ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα, βρήκε λύσεις δια χειρός Λαρεντζάκη και ανάκτησε το προβάδισμα (64-60). Οι Τούρκοι, ωστόσο, δεν εγκατέλειψαν τη μάχη, «χτύπησαν» ξανά από το τρίποντο και βρέθηκαν στο +4 (65-69). Με γκολ φάουλ του ΜακΚίσικ οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 68-69, ενώ με 1/2 βολές ο Γκος ισοφάρισε σε 69-69 38.8’’ για το τέλος. Στον χρόνο που απέμενε και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, με αποτέλεσμα να πάει το ματς στην παράταση, όπου ο Αϊζάια Κάνααν έδωσε (και πάλι) ρεσιτάλ…

Mechanical Solutions

1:56 για το το τέλος του εξτρά πενταλέπτου η τουρκική ομάδα είχε προβάδισμα 5π. (73-78), όμως, ο Αμερικανός γκαρντ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη… Με ένα προσωπικό του σερί 9-0 και ένα κλέψιμο 6.2’’ (με το οποίο «κλείδωσε» τον άσο) ο Αμερικανός «έγραψε» το 82-78 και «τέλειωσε» το ματς. Ο Γουϊλμπεκιν με τρίποντο μείωσε σε 82-81 0.6’’ για το τέλος, ενώ το 84-81 με το οποίο έληξε το ματς διαμόρφωσε με 2/2 βολές ο Γουόκαπ.

Εκτός 12αδας ήταν οι Ίγκνας Μπραζντέικις, Φιλίπ Πετρούσεφ, Μιχάλης Λούντζης και Γιώργος Τανούλης.

Δεκάλεπτα: 19-19, 38-34, 53-52, 69-69.

- Ακολουθήστε το cna.gr στο Google News για όλες τις τελευταίες εξελίξεις.