Nbaxevanis

Europlan
KOSA
SPORTS

Ο Ολυμπιακός νίκησε 92-86 τον Παναθηναϊκό κι έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Basket League

ΜΗΛΟ
DROP Palermo TECH HUB
ZYGOS

Ο Ολυμπιακός  νίκησε τον Παναθηναϊκό για δεύτερη φορά σε τρεις μέρες (92-86) κι έτσι προηγείται με 2-0 στη σειρά των τελικών απέχοντας μόλις ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα από την κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου πρωταθλήματος. Το παιχνίδι κρίθηκε εν πολλοίς στην καταιγιστική τρίτη περίοδο στην οποία ο Ολυμπιακός κυριαρχώντας ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει αντιδρώντας υπέροχα, αλλά δύο μεγάλα σουτ τριών πόντων από τα χέρια γηπεδούχων έκριναν το αποτέλεσμα. Στο τέλος υπήρξε μεγάλη ένταση μεταξύ του Κάνααν και του Σλούκα, ο Αταμάν μπήκε στο παρκέ και αποβλήθηκε και στον δεύτερο τελικό.

NOVA

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός χάρη στον Σλούκα κυρίως προηγήθηκε νωρίς με 2-8 (2’), αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ από τα χέρια των Μιλουτίνοφ και Πίτερς προσπερνώντας με 12-10 (5’). Το πλάνο των δύο προπονητών είχε αποκτήσει ουσία ως προς την μπροστινή για κάθε ομάδα, πλευρά του παρκέ. Οι παίκτες έβρισκαν σκορ και ο Λεσόρ ερχόμενος από τον πάγκο μαζί με τον Παπαπέτρου έκαναν το 14-19 (8’) για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με 21-24 με πρωταγωνιστές τον Σλούκα με 8 πόντους και τον Γουίλιαμς Γκος με 7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες ανέβασαν το επίπεδο της έντασης με αποτέλεσμα οι πόντοι να μπαίνουν σπάνια και το ταμπλό να γράφει 26-29 στο 14’ με τον Λεσόρ να κυριαρχεί (8π.). Το μακρινό σουτ ήταν αυτό που έκανε την οριακή διαφορά αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα από τους γηπεδούχους (28-36, 16’). Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τον ίδιο τρόπο (ΜακΚίσικ, Γουίλιαμς Γκος) υποχρεώνοντας τον Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ (34-36, 18’). Ο ρυθμός μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου απέκτησε ελαφρώς κόκκινο χρώμα (38-36), αλλά ο ψύχραιμος Γκριγκόνις ευστόχησε από τα 6.75 για το 38-39.

ΤΕΝΤΟΤΕΧΝΙΚΗ

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου άνηκε ξεκάθαρα στον Ολυμπιακό. Η άμυνα με εξαίρεση δύο προσωπικά καλάθια του Ναν, λειτούργησε καλύτερα με τους Μιλουτίνοφ και Πίτερς να μαζεύουν τα ριμπάουντ. Ο Γουόκαπ ήταν απροσπέλαστος και ο Κάνααν με 9 σερί πόντους και ο Παπανικολάου με άλλους 5 έστειλαν την ομάδα τους στο +7 (52-45, 25’). Ο Παναθηναϊκός είχε βγει εντελώς από το πλάνο του κι είχε χάσει τη συγκέντρωσή του. Δύο επιπλέον εύστοχα τρίποντα (Παπανικολάου, Γουόκαπ) έστειλαν τη διαφορά στους 14 πόντους (60-46, 27’) κι έβαλαν σε δύσκολη θέση τους «πράσινους». Οι φιλοξενούμενοι ήταν αδύνατον να μην αντιδράσουν και το κατάφεραν σχετικά γρήγορα με σερί 6 αναπάντητων πόντων (60-52, 29’).

Ο Αταμάν χαμήλωσε το σχήμα (Ερνανγκόμεθ – Μήτογλου) για να δώσει αθλητικότητα και μακρινό σουτ από όλε τις θέσεις. Ο Ολυμπιακός απάντησε ακουμπώντας τη μπάλα στον Μιλουτίνοφ και στον Πίτερς στο low post και φάνηκε να βγαίνει κερδισμένος (66-55, 31’). Ο Λεσόρ επέστρεψε άμεσα στο παρκέ προσφέροντας οντότητα στη ρακέτα, αλλά οι γηπεδούχοι έβρισκαν τον τρόπο να διατηρούν ένα ικανοποιητικό προβάδισμα (74-62, 34’). Ο Παναθηναϊκός έψαχνε μία ακόμη ευκαιρία να μπει στη διεκδίκηση της νίκης.

Mechanical Solutions

Η επιθετική του άμυνα δημιούργησε προβλήματα και ο Ερνανγκόμεθ με κάρφωμα μείωσε σε 78-73 (37’). Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός βρήκε δύο εύστοχα τρίποντα από Κάνααν και Γκος ενώ ο Παναθηναϊκός δύο εύστοχα δίποντα από Λεσόρ (85-78, 39’). Στο τελευταίο λεπτό κυριάρχησαν τα νεύρα με πρωταγωνιστές τους Κάνααν, Σλούκα και Αταμάν. Η μικρή διακοπή δεν άλλαξε τον νικητή με την κόρνα της λήξης να δείχνει στο ταμπλό σκορ 92-87.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός έπαιξε τρομερό μπάσκετ στο τρίτο δεκάλεπτο (24-16) και ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 79-74, αλλά ένα τρίποντο του Κάνααν και άλλο ένα του Γουίλιαμς Γκος αύξησαν τη διαφορά και πλέον δεν υπήρχε χρόνος για ανατροπή.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Αϊζάια Κάνααν πρόσφερε 16 πόντους (3/5διπ., 3/6τριπ., 1/1βολ.), όλους στο δεύτερο ημίχρονο! Σπουδαία δουλειά από τον Κώστα Παπανικολάου (11π., 5ρ., 2ασ.), τον Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος (19π., 3ασ., 4λ.) και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ 17π., 9ρ., 2ασ.).

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Δε βρήκε καθόλου ρυθμό ο Ντίνος Μήτογλου ο οποίος σε 13’ είχε 2 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Τρομερή δουλειά στην άμυνα από τον Τόμας Γουόκαπ ενώ οργάνωσε και αριστοτεχνικά (3π., 2ρ., 3ασ., 2κλ., 2λ.) καθώς επίσης και από τον Άλεκ Πίτερς με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ματίας Λεσόρ κυριάρχησε με 21 πόντους (9/10διπ., 3/4βολ.), 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, αλλά και 5 λάθη. Ο Ναν σκόραρε 13 όμως με 6/17 προσπάθειες.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ολυμπιακός σούταρε καλά με 62.1% στα δίποντα, 38.5% στα τρίποντα και 83.9% στις βολές. Ο Παναθηναϊκός βρήκε 44 πόντους από τη ρακέτα και 16 στον αιφνιδιασμό.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 38-39, 62-55, 92-86

- Ακολουθήστε το cna.gr στο Google News για όλες τις τελευταίες εξελίξεις.