Μουντιάλ 2022: Νίκες για Αργεντινή, Πολωνία και Αυστραλία, προκρίθηκε η Γαλλία

DROP 2 DROP 2
DROP Palermo TECH HUB

Αργεντινή, Πολωνία, Αυστραλία και Γαλλία ήταν οι κερδισμένες της 2ης αγωνιστικής του 3ου και 4ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όμως μόνο οι «Τρικολόρ» κατάφεραν να εξασφαλίσουν την πρόκρισή τους στους «16» του Μουντιάλ, με τις υπόλοιπες ομάδες να δίνουν μάχη για τα άλλα εισιτήρια των νοκ άουτ.

Την πρώτη της νίκη στο Μουντιάλ 2022 πανηγύρισε η Αργεντινή επικρατώντας με 2-0 του Μεξικού στο «ντέρμπι» παραμονής της στο Κατάρ. Ο Λιονέλ Μέσι με σουτάρα στο 64ο λεπτό πέτυχε το 8ο γκολ του σε Παγκόσμιο Κύπελλο, «πιάνοντας» τον τεράστιο Μαραντόνα και μόνο ο Μπατιστούτα έχει περισσότερα, 10. Επίσης ο σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν «έπιασε» τον Μαραντόνα και στην κορυφή της λίστας με τις περισσότερες συμμετοχές (21) σε Μουντιάλ με τη φανέλα της Αργεντινής. Το «τρίποντο» για τους Αργεντινούς σφράγισε με καταπληκτικό τέρμα στο 87΄ ο Έντσο Φερνάντες και πλέον ο αγώνας με την Πολωνία την Τετάρτη (30/11, 21:00) αποκτάει χαρακτήρα τελικού πρόκρισης στους «16».

Mechanical Solutions

Η Πολωνία με πρωταγωνιστές τους Λεβαντόβσκι και Σέσνι πήρε τη νίκη επί της Σαουδικής Αραβίας με 2-0 και αύξησε σημαντικά τις ελπίδες της για πρόκριση στα νοκ-άουτ ματς του τουρνουά. Οι Πολωνοί κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ στο 39′ με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να βγάζει την ασίστ και τον Ζιελίνσκι να την αξιοποιεί με πλασέ για το 1-0. Το 2-0 έγραψε στο 82΄ ο Λεβαντόφσκι, με τον 34χρονο επιθετικό της Μπαρτσελόνα να φτάνει τα 77 γκολ με τη φανέλα της Πολωνίας και να ισοφαρίζει τον Βραζιλιάνο θρύλο, Πελέ, ο οποίος έχει επίσης πετύχει ισάριθμα τέρματα με τη φανέλα της “σελεσάο”.

Μεξικό 1 (0-2)

Η Γαλλία νίκησε με 2-1 την μαχητική Δανία με πρωταγωνιστή τον σκόρερ των δυο γκολ Κιλιάν Εμπαπέ και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους «16» του Μουντιάλ του Κατάρ. Ο Γάλλος επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν ήταν εκείνος που έκανε το 1-0 στο 61ο λεπτό και εκείνος που “απάντησε” με εμφατικό τρόπο στον Αντρέας Κρίστενσεν (είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 68′ για τους Σκανδιναβούς), διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 στο 86ο λεπτό. Με τα δύο γκολ που πέτυχε ο Εμπαπέ κόντρα στην Δανία έφτασε τα επτά σε Μουντιάλ και ισοφάρισε την επίδοση του Πελέ για ποδοσφαιριστές που δεν έχουν κλείσει το 24ο έτος της ηλικίας τους και ξεπέρασε τον Γκιούλα Ζέγκελερ, μυθικό ποδοσφαιριστή της μεγάλης εθνικής Ουγγαρίας της δεκαετίας του ’50 αλλά και τον Χάμες Ροντρίγκες του Ολυμπιακού

Το αποτέλεσμα μάλιστα αυτό σφράγισε την πρόκριση της ομάδας του Ντιντιέ Ντεσάμπ στα νοκ-άουτ ματς, με την παγκόσμια πρωταθλήτρια να γίνεται η πρώτη ομάδα που κάνει το “2 στα 2” στα γήπεδα του Κατάρ και τις Αυστραλία, Δανία και Τυνησία να ετοιμάζονται να δώσουν σκληρή μάχη στο φινάλε για να πάρουν το άλλο εισιτήριο του 4ου γκρουπ για τη φάση των 16.

Μετά από δύο σερί «άγονα» Μουντιάλ, η Αυστραλία επιτέλους νίκησε σε ματς τελικής φάσης Παγκοσμίου Κυπέλλου, 1-0 την Τυνησία και φουλάρει για την πρόκριση στα νοκ-άουτ! Το μοναδικό γκολ για τα «καγκουρό» σημείωσε με υπέροχη γυριστή κεφαλιά του Μίτσελ Ντιουκ στο 23ο λεπτό. Ο 31χρονος επιθετικός της Ιαπωνικής Φαγιάνο Οκαγιάμα έγινε έτσι ο πρώτος σκόρερ στο φετινό Μουντιάλ που αγωνίζεται σε β’ κατηγορία και έσπευσε να το πανηγυρίσει με τον γιο του που ήταν στις εξέδρες, δείχνοντάς του στην εξέδρα του «J», από το όνομά του που είναι Τζάκσον