Το Μαρόκο «πάτησε» στην κορυφή του ομίλου

DROP 2 DROP 2
DROP Palermo TECH HUB
Europlan

Οι δυο χρυσές αλλαγές Σαμπίρι και Αμπουκλάλ έκαναν τη διαφορά για το ατρόμητο Μαρόκο, το οποίο υπέταξε 2-0 το Βέλγιο και φούλαρε για πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ!

Το Βέλγιο ξεκίνησε καλύτερα το ματς και είχε την κατοχή της μπάλας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά ήταν το Μαρόκο που εμφανίστηκε πιο επικίνδυνο και σκόραρε τρεις φορές, για να μετρήσουν τελικά το γκολ του Σαμπίρι στο 72′ και το γκολ του Αμπουκάλ στις καθυστερήσεις.

NOVA

Ο Ζίγες είχε σκοράρει πρώτος στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου από απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ μέσω του VAR. Με τον ίδιο τρόπο όμως και λάθος του Κουρτουά που αιφνιδιάστηκε, έχοντας και κακή ορατότητα, ο Σαμπίρι άνοιξε το σκορ στο 72′. Ακολούθησε και δεύτερο γκολ από λάθος στην άμυνα του Βελγίου και φοβερό σουτ του Αμπουκάλ με τη μία μέσα από την περιοχή, για να πάρει το Μαρόκο μία νίκη που το καθιστά φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Κι αυτό γιατί οι Μαροκινοί έφθασαν πλέον τους 4 βαθμούς στον 6ο όμιλο του Μουντιάλ 2022, με το Βέλγιο να μένει στους τρεις και την Κροατία με τον Καναδά να “μονομαχούν” στη συνέχεια για να μείνουν… ζωντανοί στον όμιλο, έχοντας έναν και μηδέν βαθμούς αντίστοιχα.