ΣΠΟΡ

Θα τελειώσει άραγε το κύπελλο;

Μικρό το κακό του 1-1. Πολύ μικρότερο από εκείνο που γλίτωσε στο 89΄με την ισοφάριση του Καρντόσο. Διότι ήδη του… έραβαν κοστούμι, στα socialmedia, του πρωταθλητή.

Το τι θα είχαμε διαβάσει αν οι γηπεδούχοι κατάφερναν να κρατήσουν ως το τέλος το τρίποντο, μπορεί να το υποθέσει ο καθένας. Και αυτό σίγουρα θα προκαλούσε αναταράξεις στο εσωτερικό της ομάδας, σε μια περίοδο που η συγκέντρωση είναι βασικό ζητούμενο.

Ας είναι καλά λοιπόν η μετατόπιση του Σεμπά δεξιά, που άλλαξε τις ισορροπίες και κατ επέκταση η επιμονή του Λεβαδειακού να μείνει ως το φινάλε στο γήπεδο με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Σουμπίνιο είτε έπαιζε, είτε όχι ήταν ένα και το αυτό. Βγήκε τρεις-τέσσερις φορές με τα δίχτυα ο Μπουχαλάκης, έκανε ότι ήθελε ο Καμπιάσο στον άξονα, και οι γηπεδούχοι επέμεναν να μαρκάρουν με έναν λιγότερο. Το πλήρωσαν. Μια λεπτομέρεια που μπορεί να τους στοιχίσει την κατηγορία, πόσο μάλλον αν οι υπόλοιποι του «βυθού» συνεχίσουν την πορεία… πρωταθλητισμού ως το φινάλε.

Παρά ταύτα ο Ολυμπιακός δεν έφυγε «ατσαλάκωτος» από τη Λιβαδειά. Φάνηκε στο…τρίτο ημίχρονο. Στον εκνευρισμό που διακατέχει πλέον τους Ερυθρόλευκους για αυτή την κουραστική επανάληψη του ίδιου λάθους από τους διαιτητές. Χθες ο Τριποτσέρης μιμήθηκε τον Σούπερμαν προσπαθώντας να απομακρύνει τη μπάλα από την περιοχή της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν συναντήθηκαν με τη «βούλα» του πέναλτι για 26η σερί αγωνιστική. Από τις 18 Σεπτέμβρη στο Καυτανζόγλειο έχει ξεκινήσει η σχετική καταμέτρηση. Να δούμε αν θα φτάσει το φετινό πρωτάθλημα για την ολοκλήρωση, ή αν θα χρειαστούμε και το επόμενο.