ΣΠΟΡ

Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ: Συνεχίζει με δυναμικά βήματα η Εθνική μας

«Χτίζοντας» πάνω στις νίκες του Νοεμβρίου, η ελληνική ομάδα θέλει να φτάσει στο 4-0 στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου, κερδίζοντας σήμερα (18:30, ΕΡΤ1) την Εσθονία και την Κυριακή τη Μεγάλη Βρετανία.

Παρά την απουσία των ΝΒΑερ και των παικτών της Ευρωλίγκας το υλικό της «επίσημης αγαπημένης» είναι υπερ-αρκετό για να φέρει σε πέρας την αποστολή. Ο βασικός κορμός από το πρώτο «παράθυρο» διατηρήθηκε και προστέθηκαν παίκτες που έχουν ξεχωρίσει με την απόδοσή τους ή τις προοπτικές τους, οι Κασελάκης, Μποχωρίδης, Λούντζης και Χαραλαμπόπουλος.

Ο τελευταίος μαζί με τους προερχόμενους από τραυματισμό Λαρεντζάκη και Κόνιαρη έμειναν εκτός δωδεκάδας για το σημερινό ματς, ωστόσο την Κυριακή απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία θα είναι στη δωδεκάδα.

Η Εσθονία δεν είναι ασφαλώς αντίπαλος που φοβίζει, αλλά κάθε ομάδα είναι επικίνδυνη σε αυτό το επίπεδο. Η ομάδα του άλλοτε άσου του Παναθηναϊκού, Τιτ Σοκ, έχει ήδη μία νίκη (κέρδισε τη Μ. Βρετανία στο Ταλίν) και συνεπώς βάσιμες ελπίδες πρόκρισης στα τελικά.

Πρόκειται για ένα σύνολο δίχως πολύ ταλέντο ή πλούσια σωματικά προσόντα, αλλά με αρκετή συνοχή, ταχύτητα και καλούς σουτέρ.

Διαιτητές του αγώνα θα είναι οι Τόμας Γιασεβίτσιους (Λιθουανία), Ούρος Νίκολιτς (Σερβία) και Μπόρις Σούλγκα (Ουκρανία).

Το σημερινό πρόγραμμα

8ος Όμιλος
14:00 Ισραήλ-Μεγάλη Βρετανία
18:30 Ελλάδα-Εσθονία
Βαθμολογία: Ελλάδα 4, Ισραήλ 3, Εσθονία 3, Μ. Βρετανία 2.

1ος Όμιλος
18:30 Λευκορωσία-Ισπανία
21:00 Μαυροβούνιο-Σλοβενία
Βαθμολογία: Ισπανία 4, Μαυροβούνιο 3, Σλοβενία 3, Λευκορωσία 2.

2ος Όμιλος
19:30 Λετονία-Ουκρανία
20:00 Σουηδία-Τουρκία
Βαθμολογία: Τουρκία 4, Ουκρανία 3, Λετονία 3, Σουηδία 2.

3ος Όμιλος
19:45 Λιθουανία-Ουγγαρία
20:00 Πολωνία-Κόσοβο
Βαθμολογία: Λιθουανία 4, Πολωνία 3, Ουγγαρία 3, Κόσοβο 2.

4ος Όμιλος
19:00 Κροατία-Ρουμανία
21:45 Ιταλία-Ολλανδία
Βαθμολογία: Ιταλία 4, Ρουμανία 3, Ολλανδία 3, Κροατία 2.

5ος Όμιλος
21:00 Βοσνία-Βέλγιο
21:45 Γαλλία-Ρωσία
Βαθμολογία: Γαλλία 4, Βοσνία 3, Ρωσία 3, Βέλγιο 2.

6ος Όμιλος
18:00 Βουλγαρία-Τσεχία
21:45 Ισλανδία-Φινλανδία
Βαθμολογία: Τσεχία 4, Φινλανδία 3, Βουλγαρία 3, Ισλανδία 2.

7ος Όμιλος
19:00 Αυστρία-Γεωργία
20:30 Γερμανία-Σερβία
Βαθμολογία: Γερμανία 4, Σερβία 4, Γεωργία 2, Αυστρία 2.

Back to top button
Close