ΣΠΟΡ

Ολυμπιακοί Αγώνες | Αυτοί είναι οι 82 αθλητές και αθλήτριες που θα ταξιδέψουν στο Τόκιο



Ένα πιθανό εισιτήριο έχει μείνει για την Ελλάδα, εν όψει των Ολυμπιακών Αγώνων. Ηδη έχουν κλείσει θέση στο Τόκιο 82 αθλητές και αθλήτριες και μένει να δούμε αν θα προκριθεί και η εθνική ομάδα μπάσκετ.

Αν τα καταφέρει η εθνική ομάδα, τότε οι «82» των Ολυμπιακών Αγώνων θα γίνουν 94. Οι 82 που θα πάνε στο Τόκιο έχουν «κλειδώσει» και αλλαγές αν υπάρξουν τις επόμενες ημέρες, θα γίνουν στα ομαδικά (πόλο ανδρών για την Ελλάδα) καθώς μπορεί να γίνει μία αντικατάσταση την τελευταία στιγμή λόγω τραυματισμού ή κορωνοϊού. Γι’ αυτό και θα πάνε 13 στο Τόκιο με την εθνική πόλο, αλλά οι 12 θα δηλωθούν στην ομάδα.

mechanical adv 2021

apostolakis adv 2

Οι «82» για το Τόκιο

Οι 82 αθλητές που θα αγωνιστούν στους Ολυμπιακούς Αγώνες (23 Ιουλίου – 8 Αυγούστου) είναι οι εξής:

1. Ευαγγελία Ψάρρα τοξοβολία

swell adv 2021

2. Παπάζογλου Ευαγγελία καλλιτεχνική κολύμβηση ομαδικό ντουέτο

kingeight 2021a detorakis adv jul2021< bakaliko lagos

3. Πλατανιώτη Ευαγγελία καλλιτεχνική κολύμβηση ομαδικό ντουέτο

4. Αλζιγκούζη Μαρία καλλιτεχνική κολύμβηση ομαδικό

5. Βασιλοπούλου Γεωργία καλλιτεχνική κολύμβηση ομαδικό

6. Γιαλαμά Κρυσταλένια καλλιτεχνική κολύμβηση ομαδικό

7. Καραμέσιου Πηνελόπη καλλιτεχνική κολύμβηση ομαδικό

8. Μισίκεβιτς Αντριάνα καλλιτεχνική κολύμβηση ομαδικό

9. Φραγκάκη Ελένη καλλιτεχνική κολύμβηση ομαδικό

10. Δανάη Καριωρη Καλλιτεχνική κολύμβηση ομαδικό

11. Κατερίνα Στεφανίδη (Στίβος επί κοντώ)

12. Νικόλ Κυριακοπούλου (Στίβος επί κοντώ)

13. Πολακ Ελεν Κλαούντια (Στίβος επί κοντώ)

14. Βούλα Παπαχρήστου (Στίβος άλμα τριπλούν)

15. Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (Στίβος 20 χλμ βάδην)

16. Παναγιώτα Τσινοπούλου Στίβος 20χλ. βάδην

17. Κυριακή Φιλτισάκου Στίβος 20χλμ. βάδην

18. Ραφαηλία Σπανουδάκη Στίβος 100μ, 200μ.

19. Ελισάβετ Πεσιρίδου Στίβος 100μ εμπόδια

20. Ειρήνη Βασιλείου Στίβος 400μ

21. Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου Στίβος Δισκοβολία

22. Σταματία Σκαρβέλη Στίβος Σφυροβολία

23. Μίλτος Τεντόγλου (Στίβος άλμα εις μήκος)

24. Κωνσταντίνος Δουβαλίδης Στίβος 110μ εμπόδια

25. Κώστας Φιλιππίδης Στίβος Αλμα Επί κοντώ

26. Εμμανουήλ Καραλής Στίβος Αλμα Επί κοντώ

27. Μιχαήλ Αναστασάκης Στίβος Σφυροβολία

28. Χρήστος Φραντζεσκάκης Στίβος Σφυροβολία

29. Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (50 χλμ. Βάδην)

30. Ορεινή ποδηλασία εθνική ομάδα Cross -Country

31. Πολυχρόνης Τζωρτζάκης ποδηλασία δρόμου Road Race

32. Xρήστος Βολικάκης ποδηλασία πίστας omnium

33. Θεοδώρα Γκουντούρα (Ξιφασκία Σπάθη ατομικό)
34. Ελευθέριος Πετρούνιας (κρίκοι, ενόργανη γυμναστική)

35. Αλέξιος Ντανατσίδης (Τζούντο -81κ.)

36. Ελισάβετ Τελτσίδου (τζούντο -70κ.)

37. Αλκης Κυνηγάκης μαραθώνιος κολύμβησης 10χλμ.

38. Μαρία Κυρίδου (Κωπηλασία W2-Δίκωπος χωρίς πηδαλιούχο)

39. Χριστίνα Μπούρμπου (Κωπηλασία W2-Δίκωπος χωρίς πηδαλιούχο)

40. Στέφανος Ντούσκος (Κωπηλασία 1χ Μονό σκιφ)

41. Αννέτα Κυρίδου Κωπηλασία στο σκιφ των γυναικών

42. Αιμιλία Τσουλφά (Ιστιοπλοΐα 470)

43. Αριάδνη Σπανάκη (Ιστιοπλοΐα 470)

44. Αικατερίνη Δίβαρη (Ιστιοπλοΐα RS:Χ)

45. Βασιλεία Καραχάλιου (Ιστιοπλοΐα Laser Radial)

46. Bύρων Κοκκαλάνης (Ιστιοπλοΐα (RS:Χ)

47. Παναγιώτης Μάντης (Ιστιοπλοΐα 470)

48. Παύλος Καγιαλής (Ιστιοπλοΐα 470)

49. Ιωάννης Μιτάκης (Ιστιοπλοΐα Finn)

50. Αννα Κορακάκη (Σκοποβολή 10μ. Αεροβόλο πιστόλι)

51. Νίκος Μαυρομάτης (σκοποβολή Skeet)

52. Απόστολος Χρήστου (Κολύμβηση 100μ Υπτιο, 100μ)

53. Κριστιάν Γκολομέεβ (Κολύμβηση 50μ ελεύθερο/4Χ100 ελεύθερο, 4Χ100 μεικτή)

54. Ανδρέας Βαζαίος (Κολύμβηση 200μ μεικτή ατομική)

55. Μελαδίνης Οδυσσέας κολύμβηση 4Χ100 ελεύθερο

56. Απόστολος Παπαστάμος (Κολύμβηση 200μ μεικτή ατομική/400μ μεικτή ατομική)

57. Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης (Κολύμβηση 800μ ελεύθερο)

58. Δημήτρης Μάρκος (Κολύμβηση 800μ ελεύθερο)

59. Αννα Ντουντουνάκη (Κολύμβηση 100μ πεταλούδα, 4Χ100 mixed)

60. Κωνσταντίνος Μερετσόλιας κολύμβηση 4Χ100 μεικτή, 4Χ100 mixed

61. Θεοδώρα Δράκου κολύμβηση 4Χ100 mixed

62. Eυάγγελος Μακρυγιάννης κολύμβηση 4Χ100 μεικτή

63. Στέφανος Τσιτσιπάς αντισφαίριση απλό/μεικτό διπλό

64. Μαρία Σάκκαρη αντισφαίριση απλό/μεικτό διπλό

65. Φανή Τζέλη (ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ 57κ.)

66. Παναγιώτης Γκιώνης (επιτραπέζια αντισφαίριση απλό)

67. Θόδωρος Ιακωβίδης Αρση Βαρών -96κ

68. Στυλιανός Αργυρόπουλος Υδατοσφαίριση Ανδρών

69. Αγγελος Βλαχόπουλος Υδατοσφαίριση Ανδρών

70. Κώστας Γαλανίδης Υδατοσφαίριση Ανδρών

71. Κωνσταντίνος Γενηδούνιας Υδατοσφαίριση Ανδρών

72. Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης Υδατοσφαίριση Ανδρών

73. Γιώργος Δερβίσης Υδατοσφαίριση Ανδρών

74. Εμμανουήλ Ζερδεβάς Υδατοσφαίριση Ανδρών

75. Μάριος Καπότσης Υδατοσφαίριση Ανδρών

76. Χριστόδουλος Κολόμβος Υδατοσφαίριση Ανδρών

77. Κωνσταντίνος Μουρίκης Υδατοσφαίριση Ανδρών

78. Αλέξανδρος Παπαναστασίου Υδατοσφαίριση Ανδρών

79. Δημήτρης Σκουμπάκης Υδατοσφαίριση Ανδρών

80. Ιωάννης Φουντούλης Υδατοσφαίριση Ανδρών

81. Μαρία Πρεβολαράκη (Πάλη 53κ.)

82. Γιώργος Πιλίδης (Πάλη 65κ.)










Newsroom

Το CNA είναι μία προσωπική δικτυακή ιδέα του Βαγγέλη Βαρνακιώτη, η οποία υλοποιήθηκε το 2000, για όσα αφορούν στην πολιτική, στην κοινωνία και στον πολιτισμό, που αυτά συμβαίνουν στην Κρήτη, στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο. Το CNA από το 2000 κάνει μεγάλη προσπάθεια για να κρατηθεί στην επιφάνεια του ενδιαφέροντος, με συνέπεια, εγκυρότητα, σεβασμό στα ανθρώπινα δικαιώματα, με συνεχείς αλλαγές, ανανεώσεις, διασφάλιση της «ασφαλούς» επίσκεψης, καθώς και προσθήκες νέων υπηρεσιών.-

Σχετικά άρθρα

Back to top button