ΣΠΟΡ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020 | Αποκλείστηκε η Μαρία Σάκκαρη

Αν και πήρε το πρώτο σετ, η Μαρία Σάκκαρη δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ελίνα Σβιτόλινα και έχασε με 2-1 σετ για να μεινει εκτός προημιτελικών τουρνουά τένις των Ολυμπιακών Αγώνων 2020 του Τόκιο.

Η Μαρία Σάκκαρη νούμερο 19 στον κόσμο, πήρε το πρώτο σετ 7-5 με επική ανατροπή, αλλά έχασε τα δύο επόμενα με 6-3 και 6-4 και ολοκλήρωσε την παρουσία της στο απλό γυναικών των Ολυμπιακών Αγώνων εστιάζοντας πλέον στο μικτό διπλό με παρτενέρ φυσικά τον Στέφανο Τσιτσιπά.

mechanical adv 2021

apostolakis adv 2

Στο πρώτο σετ αν και βρέθηκε να χάνει με 0-3 και 1-4, η Μαρία Σάκκαρη με ένα εντυπωσιακό 4-0 σερί στα γκέιμ πέρασε μπροστά και παρότι η αντίπαλός της ισοφάρισε ξανά με μπρέικ (5-5), η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε το τρίτο της μπρέικ στο πρώτο σετ και το κέρδισε με 7-5.

Στο δεύτερο σετ η Σβιτολίνα έκανε με το…καλημέρα μπρέικ και έφτασε στην κατάκτησή του με 6-3, αν και η Σάκκαρη έφτασε σε μπρέικ πόιντ στο ένατο γκέιμ, αλλά δεν κατάφερε να το κερδίσει και να επιστρέψει.

swell adv 2021

Στο τρίτο σετ η Ουκρανή έκανε γρήγορα το μπρέικ, η Σάκκαρη όμως απάντησε (3-3), αλλά κάπου εκεί έχασε το…μυαλό της από τα διαδοχικά λάθη της επόπτριας. Η Ουκρανή έκανε μπρέικ, το κράτησε και έφτασε στη νίκη (6-4).