ΣΠΟΡ

Ο Ολυμπιακός Πρωταθλητής μέσα στο ΟΑΚΑ στην δεύτερη παράταση

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, στον ίσως καλύτερο τελικό όλων των εποχών, ο οποίος κρίθηκε στην δεύτερη παράταση (63-63, 71-71), ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 82-81 και αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ελλάδας μέσα στο ΟΑΚΑ. Μεγάλο τρίποντο του Μάντζαρη που έστειλε το ματς στην δεύτερη παράταση, καθοριστικό εκείνο του Σπανούλη στο τέλος, ο οποίος έδωσε το θετικό αποτέλεσμα στους Πειραιώτες.

O MVP της αναμέτρησης

Ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος μπορεί να αστόχησε στα κρίσιμα σουτ στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά και στην πρώτη παράταση, αλλά στο τέλος της δεύτερης έβαλε το κρίσιμο σουτ, το οποίο και έδωσε το Πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό.

Ο αριθμός του αγώνα

Οι 25 πόντοι που σημείωσε στα 50 λεπτά του αγώνα ο Βασίλης Σπανουλης.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε στην δεύτερη παράταση. Με το σκορ στο 81-79, η τελευταία κατοχή πήγε στα χέρια του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος μπροστά από τον Δημήτρη Διαμαντίδη ευστόχησε στο καθοριστικό τρίποντο, το οποίο και έδωσε το πρωτάθλημα στους «ερυθρόλευκους».