ΣΠΟΡ

Κουνάει σεντόνι ο Ολυμπιακός που δυσκολεύτηκε αλλά λύγισε την Ομόνοια

Με γκολ του Βαλμπουενά και του Ελ Αραμπί οι Πειραιώτες επικράτησαν 2-0 και ετοιμάζονται για την 20ή παρουσία τους στους ομίλους του Champions League

Η Ομόνοια έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό για 69 λεπτά αλλά η διπλή αλλαγή του Πέδρο Μαρτίνς, η είσοδος του Ελ Αραμπί και του Ραντζέλοβιτς στο ματς, μαζί με την ποιότητα του Βαλμπουενά φέρνουν τους Πειραιώτες αγκαλιά με την πρόκριση στους ομίλους του Champions League για 20ή φορά στην ιστορία τους.

caffeine adv2020b

Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν 2-0 της ομάδας που εκπροσωπεί την Κύπρο (δεν ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα λόγω κορωνοϊού) και πλέον η ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης (29/9) μοιάζει να παίρνει διαδικαστικό χαρακτήρα. Αυτή πάντως ήταν η πρώτη ήττα του κυπριακού συλλόγου έπειτα από έξι σερί θετικά αποτελέσματα στα προκριματικά απέναντι σε Αραράτ, Λέγκια και Ερ. Αστέρα…

Η Ομόνοια μπήκε στο γήπεδο με ξεκάθαρο στόχο να αποσυντονίσει τον Ολυμπιακό κλείνοντάς του κάθε πιθανή δίοδο προς την περιοχή της. Και σε έναν μεγάλο βαθμό τα κατάφερε. Περιόρισε σημαντικά τους Ερυθρόλευκους, οι οποίοι απείλησαν όλες κι όλες δύο φορές στο α’ ημίχρονο. Η πρώτη ήταν στο 36′ οπότε ο Βαλμπουενά σέντραρε από δεξιά αλλά η κεφαλιά του Χασάν κατέληξε άουτ.

neratzoulis neo

Και η δεύτερη φορά ήταν στις καθυστερήσεις (46′) οπότε ο Φορτούνης με ωραίο σουτ στην κίνηση έστειλε και πάλι την μπάλα εκτός εστίας… Κάπως έτσι το ημίχρονο έληξε ισόπαλο δίχως τέρματα και με τον Ολυμπιακό να προβληματίζει και να προβληματίζεται.