ΣΠΟΡ

Ήττα στο τέλος από Βραζιλία για Εθνική

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Ελλάδας μπάσκετ, καθώς ηττήθηκε από τη Βραζιλία στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπάσκετ 2019 με 79-78 αφήνοντας ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση.

Ήττα στο τέλος από Βραζιλία για Εθνική 2

Στην πρεμιέρα η ομάδα μας είχε επιβληθεί με 85-60 επί του Μαυροβουνίου.

O Βαρεζάο με Καλάθη 14 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έδωσε προβάδισμα με 78-76 στους Βραζιλιάνους και ενώ είχε ισοφαρίσει ο Πρίντεζης με τρίποντο (76-76). Μοιραίος ο Κώστας Σλούκας που αστόχησε σε βολή 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ενώ είχε την ευκαιρία να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Ήττα στο τέλος από Βραζιλία για Εθνική 3

Ήττα στο τέλος από Βραζιλία για Εθνική 4

Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου ξεκίνησαν πολύ καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν στο τέλος της πρώτης περιόδου με 15-19 και στο ημίχρονο με 30-40. Ωστόσο, οι Βραζιλιάνοι αντέδρασαν στο δεύτερο μέρος και ανέτρεψαν το σκορ. Ήδη από την τρίτη περίοδο προηγείτο με 56-53.

Η «γαλανόλευκη» προσπάθησε να κάνει μια τεράστια ανατροπή, από αυτές που μας έχει συνηθίσει στα μεγάλα τουρνουά, όμως, δεν κατάφερε να την ολοκληρώσει.

Έτσι, η Βραζιλία θα πάρει την πρώτη θέση στον όμιλο και η Ελλάδα θα παίξει «τελικό» πρόκρισης με τη Νέα Ζηλανδία την Πέμπτη.

Ήττα στο τέλος από Βραζιλία για Εθνική 5

Όποια ομάδα πάρει τη νίκη, θα είναι κι αυτή που θα περάσει στη Β’ φάση του τουρνουά.