ΣΠΟΡ

Το 4ο φεστιβάλ Κρητικού στίβου στον Αγιο Νικόλαο

Σε μια μοναδική εκδήλωση που συνδύασε τον αγωνιστικό με το λαϊκό αθλητισμό και το παιχνίδι μέσα από το πρόγραμμα του Σ.Ε.Γ.Α.Σ. KIDS  ATHLETICS και με περισσότερες από 700 συμμετοχές σε όλα τα αγωνίσματα από το Καστέλι Κισάμου μέχρι τη Σητεία, αλλά και μεγάλο αριθμό γονέων και φιλάθλων να χειροκροτεί τις προσπάθειες των πρωταθλητών και αθλητών της Κρήτης, το 4ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΡΗΤΙΚΟΥ ΣΤΙΒΟΥ αποτέλεσε πραγματική διαφήμιση για τον κλασικό αθλητισμό.

Τα αγωνίσματα που διεξήχθησαν (δρόμοι, ρίψεις, άλματα, kids athletics) ανέδειξαν τις ομορφιές του Αγίου Νικολάου αφού πραγματοποιήθηκαν ουσιαστικά δίπλα από τη θάλασσα, στους παραθαλάσσιους δρόμους, αλλά και στην αμμώδη παραλία, αναδεικνύοντας τη δυνατότητα του στίβου να διεξάγεται και εκτός σταδίου και σε χώρους που αποτελούν την «καρδιά» των πόλεων με την παρουσία της τοπικής κοινωνίας.

H αγωνιστική συμμετοχή καταξιωμένων πρωταθλητών μας όπως οι Ζερβάκης. Μανιαδάκη, Βότσος, Μαλιωτάκη, αλλά και νεώτερων με διακρίσεις στις μικρότερες ηλικίες, όπως Ξενικάκης, Τζιράκης, Παπαδάκη, Κουναλάκη, Νινιράκης έδωσαν ξεχωριστό χρώμα στους αγώνες.

Στο αγωνιστικό kids athletics συμμετείχαν 250 νεαροί αθλητές από 10 σωματεία της Κρήτης που κυριολεκτικά ξεσήκωσαν την περιοχή δίπλα από το λιμάνι του Αγίου Νικολάου με τον ενθουσιασμό και τις φωνές τους. Μέσα από αυτό το πρόγραμμα του Σ.Ε.Γ.Α.Σ. των Ε.Α.Σ. και των σωματείων μας, τα παιδιά αυτά  στελεχώνουν πλέον τα αγωνιστικά τμήματα των σωματείων του στίβου.

Ο Δήμαρχος του Αγίου Νικολάου κ. Γιάννης Ζερβός και ο πρόεδρος του δημοτικού Αθλητικού οργανισμού κ. Χ. Αλεξάκης τίμησαν την Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Κρήτης στο πρόσωπο του προέδρου της κ. Σωτήρη Λαβούτα και το Σ.Ε.Γ.Α.Σ. στο πρόσωπο του μέλους του Δ.Σ.  κ. Παναγιώτη Αντωνακάκη και ο Δήμος Αγίου Νικολάου με τον Αθλητικό του Οργανισμό και τον Α.Ο. Λασιθίου ετοιμάζονται πλέον να υποδεχτούν την περίοδο του Πάσχα, για τρίτη συνεχή χρονιά, του Έλληνες πρωταθλητές στίβου στο προπονητικό καμπ που αποτελεί πλέον θεσμό για την πόλη, το Σ.Ε.Γ.Α.Σ. και τους πρωταθλητές μας.

Τα αποτελέσματα

1800μ ΠΠΑ΄(γεν.2002-2003)    
1 ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΟ ΛΑΣΗΘΙΟΥ 5.54.0
2 ΚΑΡΑΜΕΤΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΑΟ ΚΙΣΣΑΜΟΥ 6.36.0
3 ΠΑΤΕΡΑΚΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ 6.51.0
1800μ ΠΚΑ΄(γεν.2002-2003)    
1 ΡΑΦΑΗΛΑΚΗ ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΑΟ ΛΑΣΗΘΙΟΥ 6.35.0
2 ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ ΑΟ ΛΑΣΗΘΙΟΥ 6.56.0
3  ΤΣΙΡΙΓΩΤΗ-ΚΑΛΣΕΒΑ ΕΥΔΟΚΙΑ ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ 7.17.0
2700μ ΠΑΙΔΩΝ (γεν.2000-2001)    
1 ΤΖΙΡΑΚΗΣ ΑΔΑΜ ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 8.52.0
2 ΡΟΝΤΗΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ 9.19.0
3 ΤΖΙΡΑΚΗΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 9.27.0
1800Μ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (γεν.2000-2001)    
1 ΕΥΘΥΜΑΚΗ ΧΡΥΣΑ ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ 8.35.0
2 ΧΩΡΑΦΑΚΗ ΜΑΡΙΑ ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ 9.19.0
3 ΣΑΡΙΚΑΚΗ ΜΑΡΙΑ ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ 9.44.0
5200μ ΕΦΗΒΩΝ (γεν.1998-1999)    
1 ΚΙΟΣΚΟΥ ΑΡΜΑΝΤΟ ΑΟ ΚΙΣΣΑΜΟΥ 23.31.0
2 ΝΤΑΓΚΟΥΝΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΑΟ ΚΙΣΣΑΜΟΥ 23.35.0
3 ΜΠΑΛΑΜΠΑΝΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΟ ΚΙΣΣΑΜΟΥ 23.38.0
2700μ ΝΕΑΝΙΔΩΝ (γεν.1998-1999)    
1 ΜΑΛΛΙΩΤΑΚΗ ΑΘΗΝΑ ΑΟ ΛΑΣΗΘΙΟΥ 11.25.0
2 ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗ ΠΟΠΗ ΑΟ ΚΙΣΣΑΜΟΥ 11.29.0
3 ΣΤΕΝΑΖ ΚΛΩΝΤΙΑ ΑΟ ΚΙΣΣΑΜΟΥ 12.49.0
5200μ ΑΝΔΡΩΝ (γεν.1999 και μεγαλύτεροι)  
1 ΒΟΤΣΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΣ ΒΙΤΣΕΝΤΖΟΣ ΚΟΡΝΑΡΟΣ 17.48.0
2 ΠΑΠΑΛΕΩΝΙΔΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΟΦ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 19.01.0
3 ΣΩΜΑΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΔΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 19.56.0
5200μΓΥΝΑΙΚΩΝ (γεν.1999 και μεγαλύτερες)  
1 ΜΑΝΙΑΔΑΚΗ ΜΑΡΙΝΑ ΑΟ ΛΑΣΗΘΙΟΥ 19.45.0
2 ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΔΑΦΝΗ ΓΣ ΒΙΤΣΕΝΤΖΟΣ ΚΟΡΝΑΡΟΣ 21.44.0
3 ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ ΟΦ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 24.31.0
10400μ ΑΝΔΡΩΝ (γεν.1997 και μεγαλύτεροι)  
1 ΖΕΡΒΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΓΣ ΒΙΤΣΕΝΤΖΟΣ ΚΟΡΝΑΡΟΣ 35.17.0
2 ΦΙΛΙΠΠΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΩΝ 41.45.0
3 ΚΕΡΟΥΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 42.35.0
10400μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (γεν.1997 και μεγαλύτερες)  
1 ΚΑΛΗΩΡΑΚΗ ΠΟΠΗ ΑΟ ΛΑΣΗΘΙΟΥ 50.48.0
2 ΠΕΛΕΚΑΝΑΚΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΟΤΙΝΟΣ ΧΑΝΙΩΝ 51.02.0
3 HIBULAEVA ZANU ΑΟ ΛΑΣΗΘΙΟΥ 53.30.0
900Μ ΠΠΒ΄(ΓΕΝ.2004-2005)    
1 ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΟ ΛΑΣΗΘΙΟΥ 3.23.0
2 ΣΩΜΑΘΙΑΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ 3.26.0
3 ΣΤΡΑΤΟΥΔΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ 3.27.0
900Μ ΠΚΒ΄(ΓΕΝ.2004-2005)    
1 ΒΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΑΟ ΛΑΣΗΘΙΟΥ 3.22.0
2 ΤΣΙΝΑΡΗ ΒΑΛΙΑ ΑΟ ΛΑΣΗΘΙΟΥ 3.27.0
3 ΠΑΤΕΡΑΚΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ ΑΟ 3.30.0
900Μ ΜΙΝΙ ΠK ΄(ΓΕΝ.2006-2007-2008)    
1 ΒΑΛΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΑΟ ΛΑΣΗΘΙΟΥ 3.56.0
2 ΠΑΠΑΦΡΑΓΚΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ ΑΝΕΞΑΡΗΤΗ 4.00.0
3 ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΑΟ ΚΙΣΣΑΜΟΥ 4.02.0
900Μ ΜΙΝΙ ΠΠ (ΑΓΟΡΙΑ)  (ΓΕΝ.2006-2007-2008)  
1 ΣΚΥΒΑΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΟ ΛΑΣΗΘΙΟΥ 3.35.0
2 ΜΑΚΡΑΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΑΟ ΛΑΣΗΘΙΟΥ 3.36.0
3 ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ ΑΟ ΛΑΣΗΘΙΟΥ 3.41.0
ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (ΜΕ ΟΡΓΑΝΟ 6 ΚΑΙ 7.260 κιλ)`  
1 ΞΕΝΙΚΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΟΦ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 26.35 13.75 (6κιλη) – 12.60 (7.260κ)
2 ΚΑΦΕΣΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΓΣ ΒΙΤΣΕΝΤΖΟΣ ΚΟΡΝΑΡΟΣ 25.03 12.73 (6κιλη) – 12.30 (7.260κ)
3 ΒΑΡΟΥΧΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 20.95 11.05 (6κιλη) – 9.90 (7.260κ)
ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΕΦΗΒΩΝ (ΜΕ ΟΡΓΑΝΟ 5 ΚΑΙ 6 κιλ)`  
1 ΝΙΝΙΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 25.13 13.15 (5κιλη) – 11.98 (6κιλη)
2 ΧΑΤΖΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΑΟ ΚΙΣΣΑΜΟΥ 24.82 12.97 (5κιλη) – 11.85 (6κιλη)
3 ΦΘΕΝΑΚΗΣ ΝΙΟΛΑΟΣ ΑΟ ΛΑΣΗΘΙΟΥ 22.50 12.35 (5κιλη) – 10.15 (6κιλη)
ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑΠΑΙΔΩΝ (ΜΕ ΟΡΓΑΝΟ 4 ΚΑΙ 5 κιλ)`  
1 ΚΤΕΝΙΑΔΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ 29.44 15.51 (4κ) – 13.93 (5κ)
2 ΝΙΝΙΡΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 26.21 13.73 (4κ) – 12.48 (5κ)
3 ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΟΦ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 23.19 12.24 (4κ) – 10.95 (5κ)
ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑΣ ΠΚΑ΄ (ΜΕ ΟΡΓΑΝΟ 3 ΚΑΙ 4 κιλ)`  
1 ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ ΓΣ ΛΙΒΥΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ 21.34 10.90 (3κ) – 10.44 (4κ)
2 ΠΑΠΑΧΑΤΖΑΚΗ ΜΑΡΙΝΑ ΟΦ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 20.05 10.14 (3κ) – 09.95 (4κ)
3 ΝΙΧΛΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΑΟ ΛΑΣΗΘΙΟΥ 19.85 10.52 (3κ) – 09.33 (4κ)
ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑΣ ΠΠΒ΄΄ (ΜΕ ΟΡΓΑΝΟ 2 ΚΑΙ 3 κιλ)`  
1 ΛΕΘΙΩΤΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ ΑΟ 18.04 (9.43 (2κ) – 8.61 (3κ)
2 ΠΑΛΙΟΥΔΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ 17.11 9.13 (2κ) – 7.98 (3κ)
3 ΖΑΧΑΡΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 13.82 7.04 (2κ) – 6.78 (3κ)
ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑΣ ΠΚΒ΄΄ (ΜΕ ΟΡΓΑΝΟ 2 ΚΑΙ 3 κιλ)`  
1 ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗ ΙΡΙΣ ΣΥΛ.ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΩΝ ΚΡΗΤΗΣ 15.49 7.92 (2κ) – 7.57 (3κ)
2 ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗ ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ ΑΟ 14.12 7.84 (2κ) – 6.28 (3κ)
3 ΒΕΡΙΚΑΚΗ ΝΕΚΤΑΡΙΑ ΑΟ ΚΙΣΣΑΜΟΥ 14.09 7.93 (2κ) – 6.16 (3κ)
ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑΣ ΜΙΝΙ ΠΠ (ΑΓΟΡΙΑ)  
1 ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ ΜΑΡΙΟΣ ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 5.10
2 ΚΟΡΑΣΟΕΙΔΗΣ ΙΑΣΩΝΑΣ ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 3.97
ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ ΑΛΜΑΤΟΣ ΣΕ ΥΨΟΣ ΠΑΙΔΩΝ – ΠΠΑ΄  
1 ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΓΑΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ 1.30
ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΟΦ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΚΥΡΟΣ
ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ ΑΛΜΑΤΟΣ ΣΕ ΥΨΟΣ ΠΑΙΔΩΝ – ΠΠΒ΄  
1 ΑΓΑΠΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΟΦ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 1.30
ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ ΑΛΜΑΤΟΣ ΣΕ ΥΨΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ – ΠΚΆ  
1 ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΟΛΓΑ ΓΑΣ ΜΑΛΙΩΝ 1.55
2 ΚΟΥΝΑΛΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΓΑΣ ΜΑΛΙΩΝ 1.50
3 ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ-ΜΑΡΙΑ ΓΑΣ ΜΑΛΙΩΝ 1.50

Close