Κύπελλο Αγγλίας: Κούπα για την Λίβερπουλ με υπογραφή Τσιμίκα

GMG

DROP CafePalermoTECH HUB

Πριν από δύο ημέρες (12/05), ο Κώστας Τσιμίκας γιόρτασε τα 26α γενέθλιά του. Το μεγάλο δώρο, όμως, το μεγαλύτερο της ζωής του (μέχρι το επόμενο;), έμελλε να το πάρει δύο ημέρες αργότερα.

Σκοράροντας από την άσπρη βούλα στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, ο Έλληνας ακραίος αμυντικός χάρισε στη Λίβερπουλ το όγδοο Κύπελλο Αγγλίας της ιστορίας της και το πρώτο ύστερα από 16 χρόνια, λυγίζοντας την Τσέλσι με 6-5 (κανονική διάρκεια και παράταση 0-0), όπως δηλαδή είχε συμβεί και στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Ο Τόμας Τούχελ ξεκίνησε εντέλει τον (αμφίβολο) Ματέο Κόβατσιτς στη μεσαία γραμμή της Τσέλσι, όχι όμως και τον Νγκολό Καντέ, με τον Ρομελού Λουκάκου να επιλέγεται από τον Γερμανό προπονητή για την κορυφή της γραμμής κρούσης αντί του Κάι Χάβερτς, ο οποίος έμεινε εκτός αποστολής, εξαιτίας ενός προβλήματος της τελευταίας στιγμής στον αστράγαλο.

Mechanical Solutions

Τεντοτεχνική

Χωρίς τον τραυματία Φαμπίνιο στην διάθεσή του, ο Γιούργκεν Κλοπ επέλεξε για τριάδα στην μεσαία γραμμή της Λίβερπουλ με Τιάγκο Αλκάνταρα, Τζόρνταν Χέντερσον και Ναμπί Κεϊτά, με τον Λουίς Ντίας να κερδίζει και πάλι το… κάστινγκ απέναντι στον Ντιόγκο Ζότα ως παρτενέρ των Μοχάμεντ Σαλάχ και Σαντιό Μανέ στην επίθεση.

Δύο σου και δύο μου (ευκαιρίες)

Οι Κόκκινοι μπήκαν πιο κεφάτοι στο ματς και άγγιξαν το γκολ μόλις στο τέταρτο λεπτό όταν, μετά από σέντρα – σουτ του Ντίας που κόντραρε στον Τρέβο Τσάλομπα, ο Τιάγκο Αλκάνταρα δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, με την κεφαλιά του Σαλάχ μέσα από την περιοχή να φεύγει πολύ άουτ στο τελείωμα της φάσης.

Zuper Service

Ο Ντίας έκανε… πάρτι από τα αριστερά και τέσσερα λεπτά αργότερα έχασε μοναδική ευκαιρία σε τετ – α – τετ που απέκρουσε σωτήρια ο Εντουάρντ Μεντί και έδιωξε ο Τσάλομπα, με το σουτ του Κεϊτά στην επαναφορά να φεύγει λίγο άουτ.

Η (ντυμένη στα κίτρινα) Τσέλσι, άφαντη στο πρώτο 15λεπτο και με ελάχιστη κατοχή μπάλας, «εμφανίστηκε» για πρώτη φορά με σουτ του Κρίστιαν Πούλισικ που έφυγε ελάχιστα άουτ, ύστερα όμως από πάσα με το… χέρι του Λουκάκου, παράβαση που ακύρωσε την συγκεκριμένη φάση ως ευκαιρία.

Ο Αμερικανός φώναξε ξανά «παρών» στο 23ο λεπτό, όταν στο πλασέ του από το ύψος του πέναλτι, ύστερα από συρτή σέντρα του Μέισον Μάουντ, η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ από τα δοκάρια της εστίας του Άλισον, στην μεγαλύτερη ευκαιρία του τελικού στο πρώτο ημίωρο, μαζί με το πλασέ εξ’ επαφής του Μάρκος Αλόνσο που έβγαλε με αυτοθυσία ο Βραζιλιάνος, πέντε λεπτά αργότερα

Πρόωρο «αντίο» και αγωνία για Σαλάχ

Ο Άλισον χτύπησε στη φάση με τον Μάρκος Αλόνσο, αλλά μπόρεσε να συνεχίσει, σε αντίθεση με τον Σαλάχ, ο οποίος αποχώρησε λίγο αργότερα λόγω ενοχλήσεων στον προσαγωγό, με τον Κλοπ να μην ρισκάρει με τον Αιγύπτιο ενόψει και του τελικού του Champions League με την Ρεάλ Μαδρίτης (Σάββατο 28/05, 22:00), βάζοντας στην θέση του τον Ντιόγκο Ζότα (33’).

- Ακολουθήστε το cna.gr στο Google News για όλες τις τελευταίες εξελίξεις.