ΕΛΛΑΔΑ

Πρεμιέρα τηλεκπαίδευσης για δημοτικά – νηπιαγωγεία

Πρεμιέρα κάνει στις 2 το μεσημέρι η τηλεκπαίδευση, για τους μαθητές δημοτικών και νηπιαγωγείων καθώς τα σχολεία της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης παραμένουν κλειστά στο πλαίσιο των περιορισμό για την αντιμετώπιση της πανδημίας.
Η συμμετοχή στο ψηφιακό μάθημα είναι υποχρεωτική και η κάθε διδακτική ώρα θα έχει διάρκεια 30 λεπτά.

Επίσης, κάθε πρωί από τις 9 έως τις 12 το μεσημέρι συνεχίζονται τα μαθήματα στην Εκπαιδευτική Τηλεόραση μέσω της συχνότητας της ΕΡΤ-2.

mechanical adv 2021

apostolakis adv 2

Τη Δευτέρα, κατά την πρεμιέρα των μαθημάτων, παρακολούθησε τα μαθήματα ένας στους δύο μαθητές που έβλεπαν τηλεόραση.

Τα εξ αποστάσεως μαθήματα θα ξεκινούν για τα παιδιά του δημοτικού στις 14:10 και θα ολοκληρώνονται στις 17:20, ενώ για τα παιδιά του νηπιαγωγείου τα μαθήματα θα αρχίζουν στις 14:10 και θα τελειώνουν στις 16:20.

swell adv 2021

Το σημερινό πρόγραμμα της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης

Η ειδική τηλεοπτική ζώνη εξ αποστάσεως μαθημάτων «Μαθαίνουμε στο σπίτι», που δημιουργήθηκε στη δημόσια τηλεόραση και απευθύνεται σε μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, επέστρεψε στην ΕΡΤ.

kingeight 2021a detorakis adv jul2021< bakaliko lagos

Από Δευτέρα έως Παρασκευή, από τις 09:00 έως τις 12:00, η εκπαιδευτική τηλεόραση του υπουργείου Παιδείας, προσαρμοσμένη στις ιδιαίτερες ανάγκες της εποχής, μεταδίδεται από την ΕΡΤ2. Παράλληλα, τα μαθήματα θα είναι διαθέσιμα και στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX, στην κατηγορία ΠΑΙΔΙΚΑ/«Μαθαίνουμε στο σπίτι».

ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2020

09:00 Γλώσσα Α’-B’: Παραγωγή προφορικού λόγου (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου)
09:19 Φυσική Αγωγή Α’ – Β’: Παιχνίδια με τα παιχνίδια μου (Εκπαιδευτικοί: Νάντια Καψουροπούλου – Χρύσα Νάκη)
09:41 Διαθεματικό Β’: Μαθαίνω την ώρα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
10:04 Γλώσσα Γ’: Παρόν-Παρελθόν (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)
10:30 Θεατρική αγωγή Γ’-Δ΄: Θέατρο Σκιών-Καραγκιόζης (Εκπαιδευτικός: Μάρω Λιάτσου)
10:58 Γλώσσα Δ’: Εγκλίσεις των ρημάτων (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)
11:20 Γλώσσα Ε’-ΣΤ΄: Οι βαθμοί του επιθέτου (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστουλά)
11:41 ΤΠΕ Ε’-ΣΤ’: Εισαγωγή στον προγραμματισμό (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος)










Stream+

Αλλάζουμε την ενημέρωση σας...

Σχετικά άρθρα

Back to top button